Welcome to Informačné centrum Európsky dom   Click to listen highlighted text! Welcome to Informačné centrum Európsky dom Powered By GSpeech
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Tipy na výlety

POZNÁVANIE MINULOSTI

 

Spišský hrad – najväčší a najrozsiahlejší hrad v strednej Európe, zapísaný v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Spišská Kapitula - návšteva súkromnej časti biskupskej rezidencie s odborným výkladom – najvzácnejšia ručne písaná kniha na pergamene zo 16.storočia.

Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitulenávšteva veže katedrály a prehliadka podzemnej hrobky pod katedrálou.

Románsky kostolík v Žehre – unikátne nástenné fresky z 13.storočia (Strom života), zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva  UNESCO.

Gotický most v Spišskom Hrhove

Levoča – unikátne historické centrum mesta, Radnica, Spišské múzeum, Múzeum majstra Pavla z Levoče, klietka hanby.

Spišská Nová Ves – najdlhšie šošovkovité námestie na Slovensku, prehliadka a výstup na vežu kostola Nanebovzatia Panny Márie – najvyššia kostolná veža v strednej Európe (87 m), vzácne diela Majstra Pavla z Levoče, Múzeum Spiša, Galéria umelcov Spiša, zoologická  záhrada.

Markušovce – kaštieľ s francúzskym parkom a rokokovým letohrádkom Dardanely - expozícia historického nábytku a klávesových hudobných nástrojov. V extraviláne obce chránený prírodný výtvor Národná prírodná pamiatka Markušovský skalný hríb.

Kežmarok – mestská pamiatková rezervácia, hrad, drevený evanjelický artikulárny kostol.

Stará Ľubovňa – hrad, múzeum ľudovej architektúry prezentuje ukážky zamagurského staviteľstva a spôsobu bývania v minulosti.

Pieniny a Červený Kláštor – Národná kultúrna pamiatka kartuziánsky kláštor, romantická plavba na pltiach po Dunajci.

 

ZA KRÁSAMI PRÍRODY

 

Dreveníktravertínová kopa, Národná prírodná rezervácia - prírodná lokalita s unikátnou faunou a flórou.

Slovenský raj – Národný park, pešia turistika jedinečnými tiesňavami a kaňonmi ( Prielom Hornádu, Suchá Belá, Piecky, Sokol, Sokolia dolina,...).

Kláštorisko – krasová planina a jediné vnútorné centrum Slovenského raja s pozostatkami kartuziánskeho kláštora z prelomu 13. a 14. storočia.

Dobšinská ľadová jaskyňa- prvá elektricky osvetlená jaskyňa v Európe, zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Vysoké Tatry Národný park, lyžiarske strediská, trasy pre pešiu turistiku a cykloturistiku.

Galmus- turisticky príťažlivé krasové vápencové územie so sieťou peších a cykloturistických trás. Rozprestiera sa medzi obcami Krompachy, Spišské Vlachy, Matejovce nad Hornádom a Poráč. Atrakciou je jaskyňa Šarkanova diera – významné nálezisko artefaktov neolitického človeka.

 

LYŽIARSKE STREDISKÁ A KÚPALISKÁ

 

Krompachy – Plejsy – medzinárodné lyžiarske stredisko.

Ďalšie lyžiarske strediská: Poráč – Brodok, Poráčska dolina, Levočská Dolina, Mlynky Kruhová - Gugel, Mlynky Biele Vody, Spišská Nová Ves- Rittenberg, Čingov Džurkovec

Aquacity  Poprad – centrum oddychu na báze termálnych prameňov

s komplexnými službami (otvorené celoročne).

Vrbov -termálne kúpalisko (otvorené celoročne).

Go to Top Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech