Welcome to Informačné centrum Európsky dom   Click to listen highlighted text! Welcome to Informačné centrum Európsky dom Powered By GSpeech
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Spišský hrad

Cestou k hradu si môžete oddýchnuť a pokochať sa pohľadom na široké okolie, ktoré budete mať ako na dlani. Pri výstupe nahor sa pred Vami bude pomaličky otvárať takmer štvorhektárová plocha majestátneho „pána" Spiša s tromi nádvoriami, múzeom a vežou Berkfrit, kde každý kameň má svoj príbeh.
Ako mocný strážca stojí hrad nad krajinou, vysoko 624 m. n. m., už vyše 800 rokov. Spišský páni – Špáni tu sídlili a občas tu prenocoval i sám kráľ. Časy plné lásky, ale aj zrady, mieru, ale aj vojen zažíval tento kamenný obor a jeho obyvatelia. Dlhé stáročia ho budovali a kameň ku kameňu prikladali nebojácni Zápoľskovci, bohatí Thurzovci, či prefíkaní Czákyovci. Svoju armádu tu na čas utáboril aj Ján Jiskra z Brandísa. Mnohí smelí bojovníci z blízka i ďaleka sa pokúšali pokoriť hradné múry, no tie im všetkým odolali. Ani pán váhu a Tatier Matúš Čák Trenčiansky a ani mocní Tatári nezdolali jeho brány. Napokon ho opustený pokorili plamene silného požiaru, ktorý nevedno kto vyvolal. Páni hradu aby sa zbavili zbytočnej príťaže? Blesk počas silnej búrky? Alebo azda podnapití vojaci, ktorí mali dohliadať na opustený a prázdny hrad? To sa už asi nedozvieme. Napriek všetkému tento ohromný kolos stále budí rešpekt a dodnes bdie nad krajinou Spiš.

Ak sa Vám histórie stále máli autom či autobusom si môžete spraviť výlet do neďalekého niekdajšieho kráľovského mesta Levoča, ktorá nesie mnoho prívlastkov Naj. Môže sa popýšiť najzachovalejším stredovekým hradobným systémom v Európe, najvyšším gotickým oltárom na svete, najväčším štvorcovým stredovekým námestím a ak Vás zaujíma ako končili neposlušné dievky, určite sa tam zájdite pozrieť. Bazilika na Mariánskej hore Vám ponúka nie len krásny výhľad, ale aj miesto pre relax a duchovnú obrodu.
O 12 km ďalej sa nachádza Spišská Nová Ves s najvyššou kostolnou vežou, odkiaľ je krásny výhľad na široko ďaleko, prípadne si môžete zájsť do ZOO za kúskom exotiky. V neďalekých Markušovciach sa zas v letohrádku Dardanely môžu milovníci hudby pokochať dobovými hudobnými nástrojmi. Ani Kežmarok či Poprad neobíďte.

Go to Top Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech