Welcome to Informačné centrum Európsky dom   Click to listen highlighted text! Welcome to Informačné centrum Európsky dom Powered By GSpeech
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

EURÓPSKY DOM U ARCHANJELA MICHAELA

Pozývame vás do záhrady U mnícha, v ktorej môžete ochutnať štyri druhy bavorského piva od mníchov.
Po likvidácii cirkevnej správy v päťdesiatych rokoch 20. storočia zostala väčšina kanónií palácového typu v Spišskej Kapitule prázdna. Budovy pustli a celé mestečko zostalo takmer bez obyvateľov. Život na kapitulu vrátil a jej rozsiahlejšiu rekonštrukciu umožnil až pád socialistického režimu po roku 1989, keď sa na Slovensku obnovila demokracia a náboženská sloboda.
Postupne boli opravené budovy biskupského paláca i kňazského seminára, respektíve niektoré kanonické domy, pod ktorými sú jedinečné travertínové pivnice. Jedným z takýchto domov je aj gotický dom číslo 5, ktorého patrónom bol a možno stále je archanjel Michael. V roku 2004 si ho prenajalo nezávislé a neziskové občianske združenie FEMAN/ Slovensko-európska kultúrna spoločnosť, aby zdevastovanú kultúrnu pamiatku postupne opravilo a vybudovalo v nej tzv. Európsky dom. Svoju premiéru mal začiatkom júna 2005, keď v ňom zasadala slovenská sekcia Paneurópskej únie, ktorá v spolupráci s Informačnou kancelário Európskeho parlamentu v Bratislave zorganizovala aj konferenciu o budúcnosti Európskej únie.

Go to Top Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech