Welcome to Informačné centrum Európsky dom   Click to listen highlighted text! Welcome to Informačné centrum Európsky dom Powered By GSpeech
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
18jan

Kostol sv. Ducha v Žehre

Kostol sv. Ducha v Žehre

V starobylom ranogotickom kostole sv. Ducha, postavenom po roku 1275 s neskoršími stavebnými úpravami sú obzvlášť cenné gotické fresky z piatich období. Najstaršie sú z 13. storočia, najmladšie z 15. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Na architektúre najstaršej časti dvojloďového kostola so štvorcovým presbytériom sa prelínajú dva slohy zachované do súčasnosti. Je citlivým skĺbením románskych a ranogotických stavebných prvkov. Mladšia je klenba v lodi kostola vybudovaná v roku 1433, barokovú cibuľovitú kupolu kostolnej veže dotvárajúcej jej neopakovateľnú siluetu dostavali v roku 1769. V interiéri kostola sa zachovali jedinečné stredoveké nástenné maľby, ktoré vznikali postupne od druhej polovice 13. storočia do konca15. storočia. Taktiež  sa tam  nachádzajú viaceré gotické plastiky zo začiatku 15. storočia a kamenná krstiteľnica z 13. storočia.

Otváracie hodiny: vstup na základe telefonickej objednávky u p. Orlovskej +421 (0)53/4485027
Vstupné:
Dospelý: 1,70 €
Dôchodcovia, študenti: 1,00 €

Zdroj: http://www.tic-spisskepodhradie.com/

18jan

Spišský hrad

Spišský hrad

Celému okoliu Spišského Podhradia (634 m.n.m.) však dominuje národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Patrí k najväčším hradom v strednej Európe (41 426 m2). Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Bohaté sú aj jeho dejiny. Skala, na ktorej sa rozprestiera, bola osídlená už v mladšej a neskorej dobe kamennej. Spišský hrad patrí k najatraktívnejším lokalitám cestovného ruchu. Sprístupnený je návštevníkom, slúži na múzejné a prezentačné účely s postupne sa rozširujúcou ponukou služieb a kultúrnych podujatí, i keď má ešte ďalšie možné rezervy, najmä vo využívaní vonkajších otvorených priestorov (koncerty, divadlá, festivaly). Hlavná časť zachovaných budov sa nachádza na hornom hrade, kde zaujme predovšetkým renesančná arkádová chodba pochádzajúca z prelomu 16. a 17. storočia. Mala funkciu spojovacieho článku medzi západnými gotickými palácmi, obrannými časťami a kaplnkou. Dnes slúži ako expozičná miestnosť s výstavou obranných zbraní a archeologických nálezov. Súčasťou expozičných priestorov sú i ukážky dobových interiérov - mučiarne, stredovekej kuchyne, spálne, kúpeľne ako aj zbrojnice. Od roku 2002 je zabezpečené nočné osvetlenie Spišského hradu, ktoré ponúka neopísateľný zážitok pre všetkých návštevníkov.

Otváracie hodiny počas sezóny (máj-október) od 9:00 do 19:00 hod (posledný vstup o 18:00) 
Vstupné:  
Dospelý 5€
Dôchodcovia, študenti vysokých škôl 4€
Deti, študenti stredných škôl 3€
Deti do šesť rokov zadarmo
Nočná prehliadka (každá sobota): dospelý 7€
dôchodcovia, študenti a deti 5€
deti do šesť rokov zadarmo
Rodinná vstupenka (2 dospelý + 2 deti): 11 €
Rodinná vstupenka na nočnú prehliadku (2 dospelý + 2 deti): 16 €
Rezervačný poplatok na vlastného sprievodcu (pre skupinu) 15 €

Zdroj: http://www.tic-spisskepodhradie.com/

18jan

Spišská Kapitula

Spišská Kapitula

V roku 1993 bola spolu s niektorými okolitými pamiatkami zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Najzaujímavejšou stavbou v areáli Spišskej Kapitule je Katedrála sv. Martina, ktorú postavili v rokoch 1245 – 1275 ako trojloďovú baziliku v románskom slohu. Bezprostredne pri katedrále stojí socha sv. Jána Nepomuckého z roku 1732 a predstavuje patróna seminára. Pôvodný Prepoštský palác, dnes Biskupský, sa budoval spoločne s katedrálou. Východne od neho stojí hodinová veža. V rámci opevnenej časti sa nachádzajú zaujímavé kanónie a budova kňazského seminára. Je sídlom Spišského biskupstva a patrí medzi kultúrne klenoty Slovenska, taktiež nazývaný „Slovenský Vatikán“. V Spišskej Kapitule a lokalite zvanej Pažica odborníci objavili unikátnu koncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Pôvodnú hypotézu krajinárov o existencii „Spišského Jeruzalema“ potvrdili aj historici. Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme kvôli vojne s Turkami problematické, mali umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu.

Zdroj: http://www.tic-spisskepodhradie.com/

18jan

Historické centrum mesta Spišské Podhradie

Historické centrum mesta Spišské Podhradie

Mesto Spišské Podhradie je mimoriadne bohaté na kultúrno – historické pamiatky, ktoré sú koncentrované na Palešovom námestí a Mariánskom námestí. Od roku 1993 je zapísane v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Ústrednou stavbou je rímskokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie. Postavený bol po roku 1258. Po požiari v roku 1794 bol prestavaný. V centre námestia ešte stoja Mestský dom a Mariánsky stĺp, ktorý bol postavený v roku 1726. Námestia lemujú kláštor a kostol milosrdných bratov zo 14. storočia, klasicistický evanjelický kostol zo začiatku 19. storočia, renesančná Stará radnica, Židovská synagóga a mnohé zaujímavé meštianske domy. V okolí mesta sú tri náučné chodníky, možnosti na agroturistiku a jazdectvo. Ďalej v meste sa nachádzajú ubytovacie a stravovacie kapacity, tenisové kurty atď.

Zdroj: http://www.tic-spisskepodhradie.com/

Go to Top Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech